Aš – OK, o tu? Savęs ir kitų vertinimas.

Koucingo klubas as ok tu ok

Ar dažnai susimąstome, kiek daug gyvenime priklauso nuo mūsų pačių? Kiek mūsų požiūris į SAVE bei į KITUS lemia mūsų elgesį bei gebėjimą rasti efektyviausius sprendimus?

O kaip dažnai galvojame, kad konfliktas kilo dėl to, kad mane kitas suerzino, kaip dažnai jaučiamės, pakliuvę į situaciją be išeities?

Keturios Eric Berne (1971) aprašytos gyvenimo pozicijos, padedančios aiškiau pažvelgti į situaciją, kurti kokybišką bendravimą, sudaryti sąlygas efektyviems sprendimams rasti:
1. Aš – OK, tu – ne OK
Su manimi viskas gerai, aš – teisus ir šaunus, bet aplinkiniai – nevykėliai, nepatikimi.
Formuojasi agresija, nukreipta į aplinką, nepasitikėjimas, ir noras kovoti.
2. Aš – ne OK, tu – OK
Man nesiseka, aš nevykėlis, aplinkiniai – geresni, sėkmingesni už mane, šaunuoliai.
Fomuojasi pasyvumas, bejėgiškumas, nusivylimas savimi ir savo veikla, apima jausmas, kad “nieko negaliu padaryti”, nes “sekasi tik kitiems”.
3. Aš – ne OK, tu – ne OK
Man nesiseka, aš nieko negaliu padaryti, aš – nevykėlis, bet aplinkiniai taip pat nevykėliai, nepatikimi, linkintys bloga.
Formuojasi beviltiškumas, stovima vietoje, vengiama priimti sprendimus ir eiti į priekį, mažėja sąžiningo bendravimo, pradedama naudotis manipuliacijomis.
4. Aš – OK, tu – OK
Su manimi viskas gerai, aš – suprantantis save ir šaunus, aplinkiniais taip pat galima pasitikėti, jie elgiasi taip, kaip sugeba geriausiai.
Susiformuoja save įtvirtinanti, sveika pozicija, kai gebama įsiklausyti ir suprasti save bei girdėti ir suprasti kitus.

As OK tu OK
Paprastai mes net ir dienos metu, bendraudami su įvairiais žmonėmis, judame iš vienos pozicijos į kitą. Tačiau stresinės situacijos metu paprastai atsiduriame pozicijoje, kuri mums yra būdingiausia. Atradus ją, suvoksime, kodėl elgimės taip… kaip elgiamės ir galėsime žengti žingsnį efektyvesnio elgesio link.

Kuri pozicja Tau yra aiškiausia, lengviausiai suvokiama?

Kurioje pozicijoje būni stresinėse/konfliktinėse situacijose, pradėdamas bendrauti su nepažįstamais žmonėmis?

Kaip tai padeda? Kuo trukdo?
Kurioje pozicijoje norėtum būti? Kokios naudos gautum?
Ką dėl to gali padaryti tiesiog ČIA ir DABAR?

 

Kaip aš OK, tu OK požiūris gali keisti ORGANIZACIJOS VEIKLĄ? Kaip vadovauti efektyviau, skatinant komandą siekti ĮMONEI svarbių rezultatų? Praktinių užsiėmimų ciklas Koučingo metodai VADOVO veikloje – Spausti – skaityti toliau

paruošė Gerda Asipavičienė, profesionali koučingo specialistė